Vapramäe seminaril algatatud idee – uurida soojustrasside mõju taimedele – on jõudnud projekti alustamise faasi. TÜ botaanik Ene Kook ja Narva Keeltelütseumi õpetaja Sergei Sharkov koostasid mõõtmiste ja fotode analüüsi juhendid.
Tutvuge esialgsete juhenditega, mis aitavad otsustada, kas teile ja teie õpilastele pakub huvi selles projektis osalemine! Kohe-kohe saab valmis ka venekeelne tegevusjuhend.
GLOBE soojustrasside ühisprojekt2; Taimestiku värvuse määramise juhend
Определение цвета с помощью Paint;
Kui otsustate osaleda, siis registreeruge, saates kirja Teaduskera maililisti teaduskera@lists.eenet.ee ja alustage projektiga niipea kui võimalik!
Ühisprojekti käigus saavad õpilased uurida, kuidas mulda lisandunud soojus mõjutab taimestiku arengut. See on nagu väike kliimasoojenemise mudel! Tähtis on leida kooli ümbruses sobiv uurimisala: kohalik soojustrass ja selle kõrval asuv avatud ja turvaline rohttaimedega kaetud ala.
Soojustrasside uuring aitab motiveerida õpilasi traditsiooniliste GLOBE mõõtmiste tegemiseks. Uurimisküsimustele vastamiseks on vaja mõõta õhu, maapinna ning mulla temperatuure ning jälgida soojustrassil ja selle kõrval kasvava taimestiku arengut (eriti vegetatsiooniperioodi alguses ja lõpus). Taimestikust tehakse fotosid ja määratakse pilditöötlusprogrammi PAINT abil nende värvus (taimestiku rohelus). See osa projektist sobib eriti IT-huvilistele õpialstele.
Projektis osalemine on jõukohane põhikooli õpilastele, kuid võib anda head materjali ka gümnaasiumi uurimistöö koostamiseks. Ühisprojektis osalevad koolid teevad kõik samu mõõtmisi ja nii õnnestub lisaks soojustrasside mõjule uurida ka rohttaimede vegetatsiooniperioode erinevates Eesti paikades.