Soojustrasside projekt

Projektis uuritakse, kuidas mulda lisandunud soojus mõjutab taimestiku arengut. Uurimisalaks valitakse kooli ümbruses asuv soojustrass ning selle kõrval asuv rohttaimedega kaetud ala. See on nagu väike kliimasoojenemise mudel!

Uurimisküsimustele vastamiseks mõõdavad õpilased õhu, maapinna ning mulla temperatuure ja lumekatte paksust ning jälgivad taimestiku arengut soojustrassi peal ja selle kõrval (eriti vegetatsiooniperioodi alguses ja lõpus). Taimestikust tehakse fotosid, uuritakse pilditöötlusprogrammi abil taimestiku roheluse muutumist ning määratakse peamised taimeliigid. Mõõtmisi tehakse GLOBE programmi protokolle järgides.

Projekt on jõukohane põhikooli õpilastele, kuid annab head materjali ka gümnaasiumi uurimistöö koostamiseks. Pprojektis osalevad koolid teevad kõik samu mõõtmisi ja nii õnnestub lisaks soojustrasside mõjule uurida ka rohttaimede vegetatsiooniperioode erinevates Eesti paikades.

Soojustrasside projekti töötasid välja TÜ bioloog Ene Kook ja Narva Keeltelütseumi õpetaja Sergei Sharkov.

JUHENDID JA PROTOKOLLID EESTI JA VENE KEELES

Projekti kirjeldus: Soojustrasside mõju taimestikule ja lumikattele; ВЛИЯНИЕ ТЕПЛОТРАСС НА СНЕЖНЫЙ И РАСТИТЕЛЬНЫЙ ПОКРОВ
Uurimisala skeem: Soojustrasside uurimisala
Mõõtmiste nimekiri: MÕÕTMISED JA VAATLUSED – Soojustrassid; ИЗМЕРЕНИЯ И НАБЛЮДЕНИЯ
Mõõtmisandmete fail (allalaadimiseks): Soojustrassid-mõõtmistulemused KOOL
Taimede värvuse mõõtmine: Taimestiku värvuse määramise juhend; Определение цвета с помощью Paint.